Zakucia do węży hydraulicznych – podstawowa klasyfikacja

Zakucia do węży hydraulicznych

Wąż hydrauliczny bez odpowiedniego zakucia nie będzie spełniał swojej funkcji. To właśnie końcówki gwarantują szczelność połączenia. W zależności od kształtu i typu gwintu, zakucia muszą być dobrze dopasowane – żeby wybrać produkt, musimy zwrócić uwagę na kilka parametrów.

Jak uszczelniamy węże hydrauliczne?

Istotne jest to, jak pracuje przewód, oraz według jakich norm (krajowych, międzynarodowych) został zaprojektowany. Podstawowy podział bierze pod uwagę rodzaj zakończenia końcówki, czyli stronę przyłączeniową, a zatem rozmiar, rodzaj gwintu, sposób uszczelnienia. Istotny jest również sposób montażu zakucia.

Wyróżniamy cztery sposoby uszczelniania węży hydraulicznych, które sprawdzą się w różnych sytuacjach:

  • uszczelnienie gwintu poprzez spłaszczenie brzegów gwintów przy dokręcaniu części żeńskiej i męskiej.
  • użycie O-ringa, który szczególnie polecany jest przy pracy z wysokim ciśnieniem; jest gwarantem doskonałej szczelności między dwoma komponentami.
  • zastosowanie gwintowanej metalowej nakrętki, gdzie dwie płaszczyzny ustawione pod tym samym kątem zostają dociśnięte właśnie nakrętką.
  • połączenie uszczelnienia stożkowego i O-ringa, w którym uszczelka na stożkowej powierzchni jest dociskana podczas skręcania obu równoległych powierzchni.

Te typy połączeń muszą być dodatkowo dobrane pod kątem innych czynników, np. ciśnienia roboczego i temperatury, zgodności chemicznej czy odporności na korozję.

Rodzaje połączeń w wężach hydraulicznych

Jedną z podstawowych kategorii są połączenia metryczne. Znane są również jako norma DIN (Deutsches Institut fur Normung). Dzięki kulistym powierzchniom uszczelniającym gwarantują szczelność instalacji; w przypadku łączeń stożkowych wykorzystuje się również O-ring, który współpracuje z gniazdem 24°.

Połączenia BSPT to takie, w któych uszczelnienie odbywa się na gwincie, a uzależnione jest od jego deformacji, dlatego zaleca się używanie również materiału uszczelniającego. W przeciwieństwie do gwintu NPT, BSPT wyposażony jest w gwint stożkowy trójkątny o kącie 55°.

BSP, czyli British Standard Pipe, to uszczelnienia na powierzchniach metalowych o stożkach 60°. Nie jest wymagany O-ring, ale z pewnością poprawia jakość instalacji. To właśnie te zakucia są standardem na całym świecie, łącznie z Ameryką Północną, gdzie jego wymiary podawane są w calach.

Wyróżnić można jeszcze francuski DKF o stożku 24°, JIC o kącie 37°, NPTF o gwincie stożkowym 60° (ale innym niż w połączeniu BSPT), czy japońskie JIS Toyota, Komatsu, Nissan.

W zakładce „zakucia do węży hydraulicznych – wyprzedaż” znajdziesz naszą gamę końcówek do instalacji hydraulicznych.