Szybkozłącza hydrauliczne – użycie, charakterystyka, zalety

szybkozłącza hydrauliczne

Jednym z podstawowych akcesoriów, które wykorzystuje się w hydraulice siłowej, są szybkozłącza. Dlaczego? Ponieważ gwarantują komfort użytkowania oraz niezawodność w rękach każdego instalatora. Te produkty pozwalają na łączenie i rozłączanie przewodów hydraulicznych bez korzystania z narzędzi, w przeciwieństwie do złącz gwintowych czy kołnierzowych.

Jak to działa? Na bardzo prostej zasadzie. Należy tylko wcisnąć wtyk do pasującego gniazda, po czym mechanizm sprężynowy zadziała sam i zablokuje połączenie za pomocą stalowych kulek wewnątrz wtyku.

Szybkozłącza hydrauliczne są używane tam, gdzie potrzeba dobrego połączenia, by zapewnić niezawodny przepływ medium roboczego: oleju lub innej cieczy. Dlatego szczelność, jakość wykonania i trwałość odgrywa kluczową rolę. Profesjonalne szybkozłącza można spotkać w maszynach rolniczych i budowlanych – ale zawsze pozostaje kwestia tego, jak dobrze dobrać je do naszej instalacji.

Zalety szybkozłącza. Co trzeba wiedzieć?

Zatrzaśnięcie takiego mechanizmu zazwyczaj dokonuje się za pomocą tylko jednej ręki, dzięki czemu mamy możliwość łatwej wymiany modułów hydraulicznych. To również przekłada się na zaoszczędzone czas i koszty. Na rynku dostępne są modele wtykowe oraz skręcane, które zastosujemy w różnych sytuacjach. Można również spotkać szybkozłącza jednostronnie, dwustronnie odcinające albo zapewniające swobodny przepływ – wybierzemy jedno z nich również w zależności od tego, czego będziemy potrzebowali od naszej instalacji. Część modeli jest wyposażona w eliminator ciśnienia statycznego.

Jak dobierać szybkozłącza?

Najważniejszy jest dobór uzględniający takie czynniki, jak ciśnienie, występujące w naszym przewodzie drgania, ryzyko korozji podczas pracy z konkretną cieczą oraz ewentualne warunki zewnętrzne i możliwość wystąpienia urazów fizycznych. Warto wziąć pod uwagę, że na rynku dostępne są modele o płaskiej powierzchni czołowej, które eliminują wycieki w trakcie łączenia lub rozłączania. Poza tym możemy zdecydować się także na inne wariacje: grzybkowe lub motylkowe.

Szybkozłącza są w stanie pracować pod ciśnieniem osiągającym wartości nawet kilkuset bar (do 720 bar, jeśli mówimy o złączach do narzędzi hydraulicznych). Dlatego są odpowiednie do pracy z olejem hydraulicznym czy innymi mediami, które przekazują ciśnienie. Warto wiedzieć, że większość tych niezbędnych produktów powstaje w zgodzie z normami ISO-A, ISO-B oraz ISO-F, tak jak na przykład szybkozłącza STUCCHI. Ich elementy są produkowane ze stali węglowej lub nierdzewnej.