Uszczelnianie instalacji hydrauliki siłowej – dlaczego warto sprawdzić podkładki PPM?

uszczelnianie-instalacji-hydrauliki-silowej-dlaczego-warto-sprawdzic-podkladki-PPM

Podkładki PPM, czyli metalowo-gumowe, to wynalazek, bez którego współczesne instalacje hydrauliki siłowej wyglądałyby zupełnie inaczej. Ich historia jest prosta i wiąże się z powiedzeniem „potrzeba matką wynalazków” – zostały stworzone, aby zastąpić podkładki miedziane, gdyż te nie spełniały wymagań. Dziękować za to musimy firmie Dowty Seal, brytyjskiemu producentowi części do lotnictwa.

Dziś powszechnie używa się podkładek PPM zamiast miedzianych. Sprawdźmy więc, jak dobrze je dobierać.

Podkładki PPM – budowa i cechy

Tego typu produkt składa się z zewnętrznego pierścienia z twardego materiału (zazwyczaj stali węglowej lub nierdzewnej – ten drugi wybierzmy wtedy, kiedy potrzebujemy dodatkowej odporności na agresywne substancje chemiczne), a także wewnętrznego pierścienia z materiału elastomerowego, który pełni rolę uszczelki. W jaki sposób część elastomerowa działa uszczelniająco? Jest ściskana przez powierzchnie czołowe pierścienia po obu stronach uszczelnienia. Genialne w swojej prostocie!

Podkładki PPM są niezwykle odporne na pękanie, gdyż materiał elastomerowy (zazwyczaj kauczuk) łączony jest pod wpływem ciepła i ciśnienia z pierścieniem zewnętrznym. Ponadto są również łatwe w montażu i użytkowaniu, ponieważ uszczelnienie zwulkanizowane samo w sobie zachowuje materiał uszczelki. Nie ma potrzeby kształtowania innych części.

Co ważne, najpopularniejszy typ podkładki – samocentrująca – gwarantuje, że powierzchnia gumowa ściśle przylega do gwintu i uszczelnia go. Dzięki temu mamy pewność, że wyeliminujemy możliwość przesunięcia się uszczelki, a tym samym wycieków.

Gdzie znajdziemy podkładki PPM?

Powyższe cechy zapewniły podkładkom PPM ogromną popularność. Stały się one niezawodnym rozwiązaniem, szczególnie tam, gdzie potrzebne było uszczelnianie statyczne, a któremu przez wiele lat nie potrafiły sprostać podkładki miedziane. Dziś metalowo-gumowe podkładki są standardem np. w hydraulice siłowej, pneumatyce, elektronice. No i oczywiście w lotnictwie!

Szczególnie poleca się je do uszczelniania przyłączek, śrub czy łączników rurowych tam, gdzie wymagany jest dokonały kontakt powierzchni z powierzchnią – np. w celu uszczelnienia ciśnieniowego.

Jak kupować podkładki PPM?

Wybierając ten produkt, należy sprawdzić jego oznaczenia: przy każdej podkładce PPM pojawia się informacja, do jakiego gwintu jest przeznaczona. A jak je czytać? Na przykład: Podkładka M10 nadaje się do uszczelniania gwintów M10x1 lub M10x1,5. Podczas zakupu sprawdzajmy zatem dokładnie, jakie są wymiary produktu, aby był dobrze dopasowany do naszej instalacji hydraulicznej.