Jak zakuwać węże hydrauliczne? Zakucia metryczne i calowe

jak-zakuwac-weze-hydrauliczne-zakucia-metryczne-i-calowe

Zakuwanie przewodów hydraulicznych nazywane jest również okuwaniem węży. Cały proces polega na trwałym łączeniu węża z końcówką, która służy potem do podłączenia zakutego przewodu do źródła ciśnienia. Łączenie to przeprowadzamy za pomocą tulejki zaciskowej, zwanej również oprawką węża. Brzmi prosto, prawda? Niestety, aby przeprowadzić ten proces, nie wystarczy wąż, końcówka i dwie ręce. Musimy również wiedzieć, jak to zrobić, i dysponować odpowiednimi specjalistycznymi narzędziami.

Zakuwanie – czy mogę zrobić to sam?

Aby zakuć przewód, musimy przygotować wąż hydrauliczny, tuleję zaciskową i końcówkę przewodu (ten element można znaleźć także pod nazwą zakuwki lub okucia). Ale to nie wszystko. Potrzebujemy jeszcze bowiem zakuwarki – specjalnej maszyny, która umożliwi wykonanie okucia. Takie prasy zaciskowe są dostępne w wielu specjalistycznych sklepach w różnych wariantach, np.:

  • najmniejsze zakuwarki ręczne i przenośne;
  • zakuwarki pneumatyczne;
  • największe zakuwarki przemysłowe.

Posiadanie tego urządzenia jest warunkiem koniecznym do przeprowadzenia samodzielnego procesu zakucia przewodów hydraulicznych.

Zakuwanie węża krok po kroku

Jeśli już posiadamy wszystko, co potrzebne, czas zabrać się za samo zakuwanie. Najpierw musimy przyciąć wąż hydrauliczny na odpowiednią długość, taką, jakiej potrzebujemy. Następnie umieszczamy tuleję zaciskową na przewodzie, wkładamy końcówkę przewodu (czyli zakuwkę) do węża. Teraz tę konstrukcję musimy umieścić we wspomnianej zakuwarce, która w zasadzie wykona za nas całą pracę.

Warto pamiętać, że na tym etapie musimy ustawić odpowiednią średnicę zakucia, bazując na tym, jaki wąż chcemy zakuć. Teraz tylko zaprasowywujemy tulejkę, która łączy elementy w całość, i gotowe – wąż jest zakuty.

Zakucia metryczne i calowe

Zarówno jedne, jak i drugie, służą do zakuwania przewodów hydraulicznych i mają szerokie zastosowanie przede wszystkim w transporcie cieczy roboczych, np. w branży przemysłowej i rolnictwie. Są wykonane z niezawodnych materiałów, odpornych na wysokie ciśnienia podczas pracy danej maszyny.

Zakuć jest wiele. Te metryczne, które oferujemy w naszym sklepie, dzielimy na:

  • DKOL (proste DKOL 51; 45° DKOL45 P55 oraz 90° DKOL90 P52);
  • DKOS (proste DKOS P51; 45° DKOS45 P55 oraz 90° DKOS90 P52);
  • DKL (proste DKL P11; 45° DKL45 P15 oraz 90° DKL90 P12).

Z kolei calowe dostępne są w wersji DKR (końcówka prosta DKR C11, kolankowa 90 DKR C12, z gwintem zewnętrznym AGR C11.

Wszystkie są kompatybilne z wężami hydraulicznymi.